• Publix Weekly Freebies & Deals (11/27-12/1 or 11/27-12/2)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals started 11/27. Listed below are the best deals for the week of 11/27-12/1 (or 11/27-12/2 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    $10 Off The Purchase of One $50 Gas Card with a Grocery Purchase of $50 or more
    (in-ad coupon, x11/29)

    gas card coupon 11-27

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (1) Mezzetta Pepperoncini Peppers (16 oz) = $1.99
    (Imported Greek Golden or Express! Deli Sliced; Tamed Jalapeno Peppers or Mild Pepper Rings)
    Use (2) $0.50/1 Mezzetta Product = -$2.00*
    Final Price: Free
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lipton Tea Bags (22 or 24 ct) = $3.09
    Use (2) $1/1 Lipton Black or Brew Tea Bags = -$2.00
    Final Price: $0.55 each or $1.09 for both

    ► Buy (1) Riceworks Brown Rice Chips @ 2 for $2.89 = $1.45
    Use (1) $1/1 Riceworks Chips (SS 11/15, x1/23) = -$1.00
    Final Price: $0.45 (Reg. $2.17)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Flatout Thin Crust Bread (10-11.2 oz) = $3.19
    Use (2) $1/1 Flatout Bread Thin Crust Publix coupon = -$2.00
    (All The Trimmings Booklet (in-store))
    Final Price: $0.60 each or $1.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) SuperPretzel Soft Pretzels (9-13 oz) = $3.19
    Use (2) $0.50/1 SuperPretzel Soft Pretzel Product (RP 10/25, x12/11) = -$2.00*
    Final Price: $0.60 each or $1.19 for both
    *after coupon(s) double

    smart balance

    ► Buy (2) Smart Balance Buttery Spread = $3.69
    (or Spray, 2 pk, 7.5 oz or 8-15 oz)
    Use (2) $1/1 Smart Balance Buttery Spread = -$2.00
    Final Price: $0.85 each or $1.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) V8 V-Fusion + Energy (6 pk) = $4.79
    Use (2) $0.50/1 V8 V-Fusion (SS 10/4, x11/28) = -$2.00*
    (or use $0.75/1 V8 V-Fusion + Energy)
    Final Price: $1.40 per 6 pk or $2.79 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Truvia Nature’s Calorie-Free Sweetener (40 ct) = $3.79
    Use (2) $1/1 Truvia Natural Sweetener (RP 11/15, x12/31) = -$2.00
    Final Price: $0.90 each or $1.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Celentano Italian Style Meatballs (12 oz) = $4.99
    Use (2) $1/1 Celentano Meatballs, Pasta, or Entrees Publix coupon = -$2.00
    (or Publix Winter Family Savings Booklet (in-store))
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Gardein Meat-Free Entree (9-13.8 oz) = $4.99
    Use (2) $1/1 Gardein Item = -$2.00
    (or use $1/1 Gardein Package)
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hershey’s Classic Bags (9-12 oz) = $4.19
    (or Miniatures, Kisses, Hugs, or Bells; or Reese’s, York, Rolo, Heath Bar, Kit Kat, or Cadbury)
    Use (1) $1/2 Hershey Kisses/Nuggets, Miniatures (SS 11/22, x12/5) = -$1.00
    (… and Reese’s, York, Kit Kat, and Rolo Candies)
    (or use $1/2 Hershey’s Kisses (SS 11/15, x12/31))
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    Pillsbury Dinner Rolls

    ► Buy (2) Pillsbury Crescent (7 or 7.3 oz) @$1.00/ea = $2.00
    Use (1) $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (SS 10/11, x1/2) = -$0.80*
    (or use $0.40/2 Pillsbury or Grands Sweet Rolls or Cinnabon (SS 11/8, x1/30))
    Final Price: $0.60 each or $1.20 for both
    *after coupon(s) double


    ► Buy (1) Dannon Light & Fit Yogurt (4 pk, 5.3 oz) = $3.50
    Use (1) $1/1 Dannon Light & Fit (4 pk) = -$1.00
    And use (1) $1/1 Dannon Light & Fit Publix coupon = -$1.00
    (All The Trimmings Booklet (in-store))
    Final Price: $1.50

    ► Buy (1) Screamin’ Sicilian Pizza Co. Pizza = $6.99
    (20.2-25 oz)
    Use (1) $1/1 Screamin’ Sicilian Pizza = -$1.00
    And use $2/1 Screamin’ Sicilian Pizza Publix coupon = -$2.00
    Final Price: $3.99

    cheez it

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Cheez-It Baked Snack Crackers (9-12.4 oz) = $3.55
    (Original or Zingz, or Grooves Cracker Chips, or Snack or Party Mix)
    Use (2) $1/1 Sunshine Cheez-It = -$2.00
    (must redeem 850 points for (1) coupon or 1700 for (2) coupons)
    (or use $0.60/1 Kelloggs, Keebler, or Sunshine Product)
    (or use $1/2 Cheez-It Baked Snack Crackers (RP 11/8, x12/20))
    Final Price: $0.78 each or $1.55 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Thomas’ Bagels (6 ct, 9 or 20 oz) = $4.49
    Use (2) $1/1 Thomas Bagels (SS 8/9, x12/31) = -$2.00
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Regular Price; deal ends when coupons expires)
    ► Buy (2) Carnation Breakfast Essentials Mix @$5.49/ea = $10.98
    (Powder Drink, 10 count)
    Use (1) Buy 1 Carnation Breakfast Essentials Mx Get 1 Free = -$5.49
    And use (1) $1/2 Carnation Breakfast Essentials Publix coupon = -$1.00
    (Publix “Share in Thanks” Flyer, x12/11)
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (4) Campbell’s Healthy Request Condensed Soup = $2.98
    (or 98% Fat Free Condensed Soup, 10.5 or 10.75 oz)
    (Two for $1.49)
    Use (1) $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups = -$0.80*
    (or use $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups (SS 11/8, x12/31))
    Final Price: $0.55 each or $2.18 for all 4
    *after coupon(s) double

    Knorr Sides

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Knorr Sides (3.8-5.9 oz) = $1.61
    Final Price: $0.81 each or $1.61 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► $4.99/lb Publix Pineapple Chunks (Small or Medium Size)

    (Regular Price; deal ends when coupon/Ibotta offer expire)
    ► Buy (1) Planters Dessert Inspired Mix (6 oz) = $3.99
    Use (1) $0.75/1 Planters Dessert Mix (6 oz) = -$0.75
    Pay: $3.24
    Submit receipt for $0.50 cash back from Ibotta
    (Planters Dessert Inspired Mix (6 oz))
    Final Price: $2.74

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Madhava Agave Nectar Sweetener (23.5 oz) = $8.49
    Use (2) $1/1 Madhava Natural Sweeteners = -$2.00
    Final Price: $3.25 each or $6.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Seafood Finishing Sauce (10 oz) = $4.99
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► $17.99 Publix Extra Large White Shrimp 
    (Easy to Peel, Frozen, Farm-Raised, 21-25 per pound, 24 oz)

    6 Pack Pepsi Products

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepsi Products (6 pk, 16.9 oz) = $4.49
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Tostitos Salsa (15.5 oz) = $2.87
    (excluding Con Queso)
    Final Price: $1.44 each or $2.87 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Vina Maipo Vitral Cabernet Sauvignon Wine = $11.59
    Final Price: $5.80 each or $11.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Premium Mussels (16 oz) = $5.99
    (Farm-Raised, Frozen)
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smithfield Boneless Ham Steak = $3.59
    (Maple Flavored, Honey Cured, or Hickory Smoked, 8 oz)
    Final Price: $1.80 each or $3.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nathan’s Famous Beef Franks (11-14 oz) = $6.49
    Final Price: $3.25 each or $6.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Bakery Butter Pound Cake (12 or 16 oz) = $4.59
    Final Price: $2.30 each or $4.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Apple & Eve Organics 100% Juice = $2.99
    Use (1) $1/2 Apple & Eve Bottles of Juice Pack = -$1.00
    Final Price: $1.00 each or $1.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Welch’s Concord Grape Jam = $2.69
    (or Jelly, 17.1-30 oz, or Natural Spread, 18 oz)
    Final Price: $1.35 each or $2.69 for both

    honey-bunches-strawberry

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Post Honey Bunches of Oats Cereal = $3.95
    (12.25-14.5 oz, or Whole Grain, 18 oz)
    Final Price: $1.98 each or $3.95 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Contadina Roma Style Tomatoes (28 or 29 oz) = $1.99
    Final Price: $1.00 each or $1.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Barnie’s Coffee Kitchen Ground Coffee (10 oz) = $8.59
    Final Price: $4.30 each or $8.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sweet Baby Ray’s Gourmet Sauces (28 oz) = $3.39
    (Barbecue Sauce: Original, Honey, Hickory & Brown Sugar, or Sweet ‘n Spicy)
    Final Price: $1.70 each or $3.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pure Leaf Tea (64 oz) = $2.49
    (Real Brewed: Lemon, Sweet Tea, or Unsweetened)
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pop-Secret Premium Popcorn = $5.45
    (6-10 ct, 11.2-or 30 oz jar)
    Final Price: $2.73 each or $5.45 for both
    *Plus, you can earn $5.00 cash back from SavingStar when you buy $20+ on any Emerald Nuts, Pop Secret or Kettle Brand Products (x1/27)

    honey maid grahams

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Honey Maid Grahams = $4.35
    (or Grahamful, Original Grahams, or Go Bites)
    Final Price: $2.18 each or $4.35 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mentos Chewing Gum (40 or 50 ct) = $3.49
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Entenmann’s Little Bites Muffins = $4.69
    (or Fudge Brownies or Crumb Cake, 8.25-8.75 oz)
    Final Price: $2.35 each or $4.69 for both

    late july

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Late July Organic Snack Chips = $3.49
    (Multigrain, Gluten Free (5.5 or 6 oz)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Betty Crocker Brownie Mix (15.1-19.5 oz) = $2.59
    (or Dessert Bar Mix, Supreme or Premium)
    Final Price: $1.30 each or $2.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hungry-Man Dinners (13.1-16 oz) = $3.79
    Use (1) $1/2 Hungry-Man Dinners = -$1.00
    Final Price: $1.40 each or $2.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) PhillySwirl Italian Ice (13.1-21 oz) = $3.29
    (or SoBe Lifewater Frozen Bars (13.2 oz)
    Final Price: $1.65 each or $3.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Baileys Coffee Creamer (32 oz) = $3.39
    Final Price: $1.70 each or $3.39 for both

    ► Buy (1) Friendship Sour Cream (16 oz) = $2.00
    Use (1) $0.75/1 Friendship Daires (16 oz) Publix coupon = -$0.75
    (All The Trimmings Booklet (in-store))
    Final Price: $1.25

    ► Buy (2) Lipton Kosher Recipe Secrets Soup & Dip Mix @ 2 for $4.00
    (Onion or Vegetable, or Kosher Soup Secrets Chicken Flavor Noodle Soup with Other Natural Flavors, 1.9-4.09 oz)
    Use (1) $0.60/2 Lipton Recipe Secrets = -$0.60
    (or use $0.60/2 Lipton Soup Secrets)
    Final Price: $1.70 each or $3.40 for both

    ► 2 for $8.00 Oscar Mayer Beef Franks (14 or 15 oz)

    ► 2 for $6.00 Florida’s Natural 100% Orange Juice (59 oz)

    ► 3 for 6.00 Del Monte Fruit (4 pk, 3.75-4.5 oz)
    (or Fruit Burst Squeezers, 4 pk, 3.2 oz)

    ► 2 for $5.00 Lay’s Potato Chips
    *Plus, you can earn $5.00 cash back from SavingStar when you buy $20+ on Frito Lay Products (x12/31)

    powerade

    ► 2 for $8.00 Powerade Sports Drink
    (8 pk, 20 oz bottles or 12 pk, 12 oz bottles)

    ► Buy (2) Progresso Chili or Stew (18 or 20 oz) @ 2 for $7.00
    Use (1) $0.50/2 Progresso Products (SS 10/4, x11/28) = -$1.00*
    (or use $0.50/2 Progresso Products (SS 11/1, x12/26))
    Final Price: $6.00
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.75 cash back from SavingStar when you buy one package of Progresso Chili, Stew, or Cooking Stock (x11/30)

    ► Buy (1) Campbell’s Slow Cooker Sauces = $2.00
    (or Skillet or Oven Sauces, 11-13 oz)
    Use (1) $0.50/1 Campbell’s Slow Cooker/Skiller/Oven (SS 10/4, x11/28) = -$1.00*
    (or use $0.75/1 Campbell’s Slow Cooker/Skiller/Oven (SS 10/4, x11/28))
    Final Price: $1.00

    Mountain Dew Kickstart

    (Deal ends when MobiSave offer expires)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Mtn Dew Kick Start (12 oz) = $1.29
    Pay: $1.29
    Submit receipt for $0.75 cash back from MobiSave
    (Any can of Mtn Kick Start)
    Final Price: $0.54

    (Deal ends when coupon expires 12/31)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Mahatma Yellow Rice (5 oz) = $1.00
    Use (1) $0.50/1 Mahatma or Water Maid Rice (RP 9/13, x12/31) = -$1.00*
    Final Price: Free
    *after coupon(s) double

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Bear Creek Country Kitchens Hearty Soup Bowl = $1.59
    Use (1) $0.75/1 Bear Creek Country Kitchens Hearty Soup = -$0.75
    Final Price: $0.84

    Personal Care

    l'oreal

    (Sale Price ends 12/4)
    ► Buy (1) Crest Kid’s Toothpaste (4.2 oz) = $1.49
    Use (1) $0.75/1 Crest Kid’s Toothpaste (4.2 oz) = -$0.75
    Final Price: $0.74 (Reg. $2.49)

    ► Buy (1) L’Oreal Advanced Haircare Products = $4.00
    (0.5-12.6 oz)
    Use (1) $2/1 L’Oreal Advanced Shampoo/Conditioner (RP 11/22, x12/19) = -$2.00
    (or use $1/1 L’Oreal Paris Advanced Haircare Product)
    Final Price: $2.00

    (Deal ends when coupon expires)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) LA Looks Styling Gel (20 oz) = $1.69
    Use (1) $0.75/1 LA Looks Product = -$0.75
    Final Price: $0.94 (Reg. $2.09)

    K Y Jelly Lubricant

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) K-Y Jelly Personal Lubricant (4 oz) = $4.29
    Use (1) $2/1 K-Y Product = -$2.00
    Final Price: $2.29

    (Deal ends when coupon expires)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Coast Bar Soap (3 ct) = $1.99
    Use (1) $0.75/1 Coast Body Wash/3 Bar+ = -$0.75
    Final Price: $1.24 (Reg. $2.29)
    ($0.41 per bar)

    Household

    hefty items

    ► Buy (1) Hefty Slider Bags @ 2 for $3.00 = $1.50
    (Freezer or Storage, Quart or Gallon, 10-20 ct)
    Use (1) $0.50/1 Hefty Slider Bags = -$1.00*
    Final Price: $0.50
    *after coupon(s) double

    ► Buy (2) Hefty Plates @ 2 for $3.00
    (or Bowls, 16-50 ct)
    Use (1) $1/2 Hefty Foam Plates or Bowls = -$1.00
    Final Price: $1.00 each or $2.00 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Bathroom Cleaner (28 or 32 oz) = $4.09
    Use (1) $0.50/2 Lysol Power & Free or All Purpose = -$1.00*
    (or use $0.50/2 Lysol Products)
    Final Price: $1.55 each or $3.09 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Disinfectant Spray (19 oz) = $7.29
    Use (2) $0.50/1 Lysol Disinfectant Spray (12 oz+) = -$2.00*
    (or use $0.50/2 Lysol Products)
    Final Price: $2.65 each or $5.29 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (2) Glade Candle (3.8 or 4 oz) @ 2 for $6.00
    Use (1) $1/2 Glade Jar Candles (SS 11/1, x12/13) = -$1.00
    (or use $1/2 Glade Products (SS 11/1, x12/13))
    Pay: $5.00
    Submit receipt for $1.00 cash back from Checkout51
    (Two Glade Jar Candles)
    Final Price: $2.00 each or $4.00 for both

    ► Buy (2) Glade Wax Melts (2.3 or 3.1 oz) @ 2 for $6.00
    Use (1) $1/2 Glade Wax Melts Refills (SS 11/1, x12/13) = -$1.00
    (or use $1/2 Glade Products (SS 11/1, x12/13))
    Pay: $5.00
    Submit receipt for $1.00 cash back from Checkout51
    (Two Glade Wax Melts Refills)
    Final Price: $2.00 each or $4.00 for both

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (4) Renuzit Air Freshener Cones @$0.99/ea = $3.96
    Use (1) Buy Three Get One Free Renuzit Air Freshener Cones = -$0.99
    Final Price: $0.74 each or $2.97 for all 4

    Baby

    huggies diapers 5.00 off

    (Regular Price; deal ends when coupon expires)
    ► Buy (2) NUK Newborn Pacifier (2 pk) @$3.49/ea = $6.98
    Use (1) Buy 1 NUK or Gerber Graduates Product Get 1 Free = -$3.49
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    ► Buy (2) Huggies Snug & Dry Diapers @$10.49/ea = $20.98
    (Jumbo Pack, 25 ct)
    Buy Two Get $5.00 Off = -$5.00
    Use (2) $2/1 Huggies Diapers = -$4.00
    Final Price: $5.99 each or $11.98 for both

    Pets

    pedigree dentastix treats

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pedigree Dentastix Snack Food for Dogs = $4.00
    (5-7.4 oz)
    Use (1) $1/2 Pedigree Treats for Dogs = -$1.00
    And use (2) $2/1 Pedigree Dentastix Publix coupon = -$4.00
    (Publix Health & Beauty Flyer, x12/4)
    Final Price: Free + $1.00 Moneymaker

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina ONE SmartBlend Dog Food (4 lb) = $8.49
    (Adult, Premium: Chicken & Rice or Lamb & Rice Formula)
    Use (2) $3/1 Purina ONE SmartBlend Dry Dog Food = -$6.00
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    Others

    wrapping paper

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Holiday Wrapping Paper = $1.99
    (30” Wide, 40 sq ft, excluding Hallmark Item)
    Use (1) $1/2 Holiday Wrapping Paper Publix coupon = -$1.00
    (40 sq ft, 30”x192”)
    Final Price: $0.50 each or $0.99 for both

    Health & Medicine

    visine ac

    (Regular Price; Publix coupon expires 12/4)
    ► Buy (1) Visine A.C. (15 mL) = $4.79
    Use (1) $1.50/1 Visine Product = -$1.50
    (or use $1.50/1 Visine Product (RP 11/1, x11/29))
    And use (1) $2/1 Visine Product Publix coupon = -$2.00
    (15 mL or 30 mL, Publix Health & Beauty Flyer, x12/4)
    Final Price: $1.29

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Extra Strength Gas Relief Softgels = $3.99
    (30 count)
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Instagram Facebook YouTube Pinterest Pinterest Snapchat Twitter Pinterest Pinterest
    Back to top