• Publix Weekly Freebies & Deals (12/9-12/15 or 12/10-12/16)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals started 12/9. Listed below are the best deals for the week of 12/9-12/15 (or 12/10-12/16 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    $10 Off The Purchase of (1) $50 Gas Card with a Grocery Purchase of $50 or more
    (in-ad coupon, x12/13)

    12-9 gas card

    **Get a FREE Rotisserie Chicken when you purchase three select P&G Items**

    P&G + Rotisserie deal

    ► Buy (3) Gillette Sensor 3 Razors (4-12 ct) @$7.29/ea = $21.87
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $3/1 Gillette/Venus Razor or Disposables  = -$9.00
    (RP 12/6, x1/21)
    And use (3) $1.50/1 Gillette Razor/Disposable Razor Publix = -$4.50
    Final Price: $2.79 each or $8.37 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    ► Buy (2) Pantene Pro-V Shampoo @$5.49/ea = $10.98
    (or 2-in-1 Shampoo & Conditioner)
    ► Buy (1) Pantene Pro-V Conditioner = $5.49
    (24 or 25.4 oz)
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (1) $5/3 Pantene Shampoo AND Conditioner = -$5.00
    (P&G 11/29, x12/26)
    (or use $2/2 Pantene Shampoo AND Conditioner (P&G 11/29, x12/26))
    Final Price: $3.82 each or $11.47 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    ► Buy (3) Bounty with Dawn Paper Towels (3 ct) @$5.99/ea = $17.97
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $0.25/1 Bounty Paper Towels = -$1.50*
    And use (3) $2/1 Bounty with Dawn Product Publix coupon = -$6.00
    Final Price: $3.49 each or $10.47 for all 3 + Free Rotisserie Chicken
    *after coupon(s) double

    gain flings
    ► Buy (3) Gain Flings (35 ct) @$9.79/ea = $29.37
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $2/1 Gain Flings (31 ct+) = -$6.00
    (or use $2/1 Tide Pods or Gain Flings (P&G 11/29, x12/26))
    Final Price: $7.79 each or $23.37 for all 3 + Free Rotisserie Chicken
    ($0.22 per Gain Fling)

    ► Buy (3) Downy Fabric Softener Sheets @$4.99/ea = $14.97
    (105 or 120 ct)
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (1) $3/3 Tide Detergents or Downy Products = -$3.00
    (P&G 11/29, x12/26)
    (or use $0.50/1 Downy Product (P&G 11/29, x12/26))
    And use (3) $1/1 Downy Product Publix coupon = -$3.00
    Final Price: $2.99 each or $8.97 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    ► Buy (3) Vicks NyQuil or DayQuil Products @$7.99/ea = $23.97
    (12 or 24 oz)
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (1) $3/2 Vicks DayQuil, NyQuil, or Severe Products = -$3.00
    And use (1) $1/1 DayQuil or NyQuil Severe (P&G 11/29, x12/26) = -$1.00
    Final Price: $6.66 each or $19.97 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    ► Buy (3) Tampax Radiant Tampons (32 ct) @$6.99/ea = $20.97
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $0.75/1 Tampax Radiant Tampon Product (16 ct+) = -$2.25
    Final Price: $6.24 each or $18.72 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    ► Buy (3) Crest Pro-Health Toothpaste (5.8 oz) @$3.99/ea = $11.97
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $0.75/1 Crest Pro-Health Toothpaste (4 oz+) = -$2.25
    Final Price: $3.24 each or $9.72 for all 3 + Free Rotisserie Chicken

    8.99 pampers diapers pic

    ► Buy (3) Pampers Baby Dry Diapers (18-37 ct) @$8.99/ea = $26.97
    ► Buy (1) Rotisserie Chicken = $7.49
    Buy 3 select P&G Items Get Rotisserie Chicken Free = -$7.49
    Use (3) $2/1 Pampers Baby Dry Diapers = -$6.00
    (zip code 77477)
    Final Price: $6.99 each or $20.97 for all 3 + Free Rotisserie Chicken
    (as low as $0.19 per diaper)

    Food

    gold peak (64 oz)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Gold Peak Iced Tea (64 oz) = $2.49
    Use (2) $0.50/1 Gold Peak (64 oz) or Honest Tea (59 oz) = -$2.00*
    (zip code 97504)
    Pay: $0.49
    Submit receipt for $1.00 cash back from Ibotta
    (Two Gold Peak Tea, 64 oz)
    Final Price: Free + $0.51 Moneymaker
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Betty Crocker Potatoes (3.7-5.1 oz) = $1.91
    Use (2) $0.50/1 Betty Crocker Potatoes (SS 12/6, x1/30) = -$2.00*
    (or use $0.50/2 Betty Crocker Box/Pouch Potatoes)
    (or use $0.50/2 Betty Crocker Box/Pouch Potatoes (SS 11/1, x12/26))
    Final Price: Free + $0.09 Moneymaker
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy two Betty Crocker Potatoes. (x12/31)


    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Progresso Broth (32 oz) = $2.59
    Use (1) $0.50/2 Progresso Products (SS 11/1, x12/26) = -$1.00*
    (or use $0.50/2 Progresso Products (SS 12/6, x1/30))
    (or use $1/3 Progresso Products)
    Final Price: $0.80 each or $1.59 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lipton Tea Bags (100 ct) = $4.89
    Use (2) $1/1 Lipton Regular Black or Cold Brew Tea Bags = -$2.00
    Final Price: $1.45 each or $2.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Celetanto Pasta Entrees (12.5-24 oz) = $3.83
    Use (2) $1/1 Celentano Entrees Publix coupon = -$2.00
    (or Winter Family Savings Booklet (in-store))
    Final Price: $0.92 each or $1.83 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smart Balance Buttery Spread = $3.79
    (2 pk – 7.5 oz, 13-15 tub, or 8 oz spray)
    Use (2) $1/1 Smart Balance Buttery Spread = -$2.00
    (or use $1/1 Smart Balance Buttery Spread (13-15 oz))
    (or use $1/2 Smart Balance Dairy Free Spreads (SS 11/15, x12/30))
    Final Price: $0.90 each or $1.79 for both

    Peter Pan Simply Peanut Butter

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Peter Pan Simply Ground Peanut Butter = $3.39
    (or Peter Pan Peanut Butter or Peanut & Honey Spread, 13-16.3 oz)
    Use (2) $0.50/1 Peter Pan Simply Ground Peanut Butter = -$2.00
    Final Price: $0.70 each or $1.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Dove Chocolate Promises (7.94-8.87 oz) = $4.39
    Use (1) $1/2 M&M’s, Dove, Snickers, Twix, Milky Way, 3 Musketeers = -$1.00
    (or use $1/2 Mars Holiday Products (RP 11/22, x12/25))
    Final Price: $1.70 each or $3.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kit Kat Minis Crisp Wafers (8 or 10.5 oz) = $4.19
    (or Rolo or York Peppermint Patties Mini, or Reese’s Minis or Pieces, or Hershey’s Drops)
    Use (1) $1/2 Hershey’s Kisses, Nuggets or Miniatures (SS 12/6, x12/25) = -$1.00
    (or Reese’s, York, Kit Kat or Rolo Candies)
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Life Cereal (18 oz) = $4.79
    (or Quaker Cap N Crunch (14.5-20 oz) or Oatmeal Squares (14.5 oz))
    Pay: $4.79
    Submit receipt for $1.00 cash back from Checkout51
    (Quaker Life Cereal (13 oz+))
    Final Price: $1.90 each or $3.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Palermo’s Pizza (8.7-16.59 oz) = $6.99
    (Primo Thin or Flatbread)
    Use (2) $1/1 Palermo’s Frozen Pizza = -$2.00
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Margaritaville Shrimp (8-10 oz) = $8.99
    (or Calamari)
    Use (2) $1/1 Margaritaville Seafood Item = -$2.00
    Final Price: $3.50 each or $6.99 for both

    smithfield bacon

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smithfield Bacon (16 oz) = $7.39
    Use (1) $1/2 Smithfield Bacon = -$1.00
    Final Price: $3.20 each or $6.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hellmann’s Mayonnaise (30 oz) = $5.79
    Use (2) $1/1 Hellmann’s Product (RP 11/15, x12/13) = -$2.00
    Final Price: $1.90 each or $3.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) SeaPak Shrimp & Seafood Co Shrimp = $7.99
    (or Clam Strips or Crab Cakes, 8-25 oz)
    Use (2) $0.75/1 SeaPak Product (8 oz+) = -$1.50
    (or use $0.55/1 SeaPak Product (8 oz+) (SS 10/4, x12/31))
    Final Price: $3.25 each or $6.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kellogg’s Frosted Mini-Wheats = $3.95
    (15-18 oz)
    Use (1) $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal = -$1.00
    (or use $1/3 Kellogg’s Cereals (RP 11/1, x12/13))
    Final Price: $1.48 each or $2.95 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Wise Cheez Doodles (5.5-9.25 oz) = $3.49
    (or Dipsy Doodles or Pop Corn)
    Use (1) $0.75/2 Wise Cheez Doodles = -$0.75
    Final Price: $1.37 each or $2.74 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Selected Quaker Instant Oatmeal = $3.69
    (9.8-16.2 oz)
    Final Price: $1.85 each or $3.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Plumrose Pork Backribs (16 oz) = $9.99
    Final Price: $5.00 each or $9.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Banquet Brown’n Serve Sausage = $2.19
    (Links or Patty, 6.4 oz)
    Final Price: $1.10 each or $2.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► $3.49/lb Cantaloupe Chunks (Small, Medium, or Extra Large)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Popped Rice Snacks = $2.99
    (6.06 or 7.04 oz)
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Ritz Crackers (11.5-13.7 oz) = $3.79
    Use (1) $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker (SS 11/8, x12/31) = -$0.75
    Final Price: $1.52 each or $3.04 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Eat Well Hummus (10 oz) = $4.69
    (located in the Publix Deli)
    Final Price: $2.35 each or $4.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Assorted Gia Russa Select Pasta Sauce = $5.99
    (15 or 24 oz)
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    Del Monte Vegetables FSF

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (4) Del Monte Vegetables (11-15.25 oz) = $2.86
    (Two for $1.43)
    Use (1) $0.40/4 Del Monte Canned Vegetables (SS 11/8, x1/31) = -$0.80*
    Final Price: $0.52 each or $2.06 for all 4
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Del Monte Tomatoes (14.5 oz) = $1.65
    Final Price: $0.83 each or $1.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ghiradelli Brownie Mix = $2.99
    (or Cookie Mix, 12.25-20 oz)
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Haagen-Dazs Ice Cream = $5.09
    (or Frozen Yogurt, Gelato or Select)
    Final Price: $2.55 each or $5.09 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mt. Olive Hamburger Dill Chips (16 oz) = $2.39
    (or Sweet or Dill Relish, Salad Sweet Cubes, Dill Spears or Pickles)
    Final Price: $1.20 each or $2.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ken’s Steak House Dressing (24 oz) = $4.79
    Pay: $4.79
    Submit receipt for $0.75 cash back from MobiSave
    (Ken’s Dressing (16 oz+))
    Final Price: $4.04
    *Plus, you can earn $4.00 cash back from SavingStar when you buy $12.00 worth of Ken’s Salad Dressings. (x12/31)

    quaker chewy granola bars

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Chewy Granola Bars = $2.95
    (or Big Chewy or Dipps, 6.1-7.4 oz)
    Final Price: $1.48 each or $2.95 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) V8 100% Vegetable Juice (46 oz) = $2.87
    Pay: $2.87
    Submit receipt for $0.50 cash back from Ibotta
    (V8 Vegetable Juice, 46 oz)
    Final Price: $1.19 each or $2.37 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Welch’s Sparkling Juice Cocktail = $3.49
    (Red or White Grape, 25.4 oz)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Breyers Ice Cream (1.5 qt) = $5.39
    (or Frozen Dairy Dessert)
    Final Price: $2.70 each or $5.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sara Lee Pound Cake (10.3-30 oz) = $7.99
    (or Cheesecake)
    Use (1) $0.55/1 Sara Lee Frozen Product (RP 11/8, x1/1) = -$0.55
    (limit one per transaction)
    Final Price: $3.72 each or $7.44 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hot or Lean/Croissant Pockets (9 oz) = $2.55
    (or Hot Pockets Snack Bites (9.25 oz))
    Final Price: $1.28 each or $2.55 for both

    thomas english muffins

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Thomas English Muffins (12 or 13 oz) = $4.29
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nature’s Own Bread (20 oz) = $3.09
    (100% Whole Wheat)
    Final Price: $1.55 each or $3.09 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Russell Stover Chocolates (8.25-12 oz) = $9.99
    (or Pecan Delights, Mini, Mini Patties, Coconut Clusters, Caramels or Creams)
    Final Price: $5.00 each or $9.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Flipz Chocolate Covered Pretzels Milk Chocolate = $4.49
    (or White Fudge or Chocolate Mint or Peppermint Covered, 9-10 oz)
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Regular Price; deal ends when coupon/Ibotta offer expire)
    (Deal from last week)

    ► Buy (1) Planters Dessert Inspired Mix (6 oz) = $3.99
    Use (1) $0.75/1 Planters Dessert Mix (6 oz) = -$0.75
    Pay: $3.24
    Submit receipt for $0.50 cash back from Ibotta
    (Planters Dessert Inspired Mix (6 oz))
    Final Price: $2.74

    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Riceworks Brown Rice Chips @ 2 for $2.89 = $1.45

    Use (1) $1/1 Riceworks Chips (SS 11/15, x1/23) = -$1.00
    Final Price: $0.45 (Reg. $2.17)

    mahatma rice

    (Deal ends when coupon expires 12/31)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Mahatma Yellow Rice (5 oz) = $1.00
    Use (1) $0.50/1 Mahatma or Water Maid Rice (RP 9/13, x12/31) = -$1.00*
    Final Price: Free
    *after coupon(s) double

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Bear Creek Country Kitchens Hearty Soup Bowl = $1.59
    Use (1) $0.75/1 Bear Creek Country Kitchens Hearty Soup = -$0.75
    Final Price: $0.84

    Household

    air wick scented oil refill

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Air Wick Scented Oil Refills (2 ct) = $5.49
    (or Freshmatic Refill Spray (6.17 oz), Lysol Neutra Air Treatment Refill (6.17 oz))
    Use (2) $1.25/1 Air Wick Scented Oil Twin Refill (SS 11/15, x12/31) = -$2.50
    (or use $2/2 Air Wick Freshmatic Ultra Refills (SS 11/15, x12/31))
    (or use $0.50/2 Lysol Products)
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    Scotties Facial Tissue Pic

    (Buy One Get One Free)
    ►  Buy (6) Scotties Facial Tissues (60-120 ct) = $3.75
    (3 ply Aloe or 2 ply Regular or White Unscented)
    (Two for $1.25)
    Use (2) $1/3 Scotties Facial Tissue = -$2.00
    Final Price: $0.29 each or $1.75 for all 6

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Wood Essence Candles (9.5 oz) = $12.99
    Final Price: $6.50 each or $12.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Solo Squared Plastic Plates (30 or 40 ct) = $5.69
    (or SoloGrips Plastic Cups (50 ct) or Heavy Duty Paper Plates (55 ct))
    Final Price: $2.85 each or $5.69 for both

    cascade dishwasher detergent

    ► Buy (1) Cascade Dishwasher Detergent = $3.99
    (Gel or Powder (75 oz), or ActionPacs (12-20 ct))
    Use (1) $0.50/1 Cascade Product = -$1.00*
    And use $1/1 Cascade Product Publix coupon = -$1.00
    Final Price: $1.99
    *after coupon(s) double

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (4) Renuzit Air Freshener Cones @$0.99/ea = $3.96
    Use (1) Buy Three Get One Free Renuzit Air Freshener Cones = -$0.99
    Final Price: $0.74 each or $2.97 for all 4

    Personal Care

    herbal essences

    ► Buy (2) Herbal Essences Shampoo @$3.19/ea = $6.38
    (or Conditioner, 2.8-33.9 oz)
    Buy 2 Get $2.00 Off = -$2.00
    Use (1) $3/2 Herbal Essences Shampoo/Conditioner = -$3.00
    (RP 12/6, x1/2)
    Final Price: $0.69 each or $1.38 for both

    (Deal ends when coupon expires)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) LA Looks Styling Gel (20 oz) = $1.69
    Use (1) $0.75/1 LA Looks Product = -$0.75
    Final Price: $0.94 (Reg. $2.09)

    K Y Jelly Lubricant

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) K-Y Jelly Personal Lubricant (4 oz) = $4.29
    Use (1) $2/1 K-Y Product = -$2.00
    Final Price: $2.29

    (Deal ends when coupon expires)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Coast Bar Soap (3 ct) = $1.99
    Use (1) $0.75/1 Coast Body Wash/3 Bar+ = -$0.75
    Final Price: $1.24 (Reg. $2.29)
    ($0.41 per bar)

    Pets

    kibbles and meow mix bogo

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kibbles’n Bits Dog Food (3.5 lb) = $4.89
    Final Price: $2.45 each or $4.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Meow Mix Cat Food (6.3 lb) = $9.49
    Final Price: $4.75 each or $9.49 for both

    Health & Medicine

    centrum multigummies

    ► Buy (2) Centrum MultiGummies (50-220 ct) @$7.59/ea = $15.18
    25% Off Sale = -$3.80
    Use (2) $4/1 Centrum MultiGummies (70 ct+) = -$8.00
    And use (1) $4/2 Centrum (50-220 ct) Publix coupon = -$4.00
    (Publix Health & Beauty Flyer, x12/18)
    Final Price: Free + $0.62 Moneymaker

    ► Buy (2) Centrum Vitamints (60 ct) @$8.49/ea = $16.98
    25% Off Sale = -$4.25
    Use (2) $4/1 Centrum Vitamints (60 ct+) = -$8.00
    And use (1) $4/2 Centrum (50-220 ct) Publix coupon = -$4.00
    (Publix Health & Beauty Flyer, x12/18)
    Final Price: $0.37 each or $0.73 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Instagram Facebook YouTube Pinterest Pinterest Snapchat Twitter Pinterest Pinterest
    Back to top