• Publix Weekly Freebies & Deals (2/10-2/16 or 2/11-2/17)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals started 2/10. Listed below are the best deals for the week of 2/10-2/16 (or 2/11-2/17 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    Birds Eye Flavorfull

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Birds Eye Flavor Full Vegetables = $2.59
    Use (2) $1.50/1 Birds Eye Flavor Full (SS 1/10, x2/28) = -$3.00
    Final Price: Free + $0.41 Moneymaker

    (Sale price ends 2/12)
    ► Buy (1) Sweet Leaf Organic Tea (16 oz) = $1.00
    Pay: $1.00
    Submit receipt for $0.75 cash back from Ibotta
    (Sweet Leaf Tea (16 oz))
    Final Price: $0.25 (Reg. $1.39)

    ► Buy (2) Pillsbury Grands! Biscuits @$1.00/ea = $2.00
    (16.3 or 17.3 oz)
    Use (2) $0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands! = -$1.60*
    (or use $1/2 Pillsbury Refrigerated Baked Goods)
    Final Price: $0.20 each or $0.40 for both
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $1.00 cash back from SavingStar when you buy two Pillsbury Refrigerated Baked Goods. (x2/29)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Celentano Meatballs (12 oz) = $4.99
    Use (2) $1.50/1 Celentano Meatballs Publix coupon = -$3.00
    (SS 1/17, x2/13)
    Final Price: $1.00 each or $1.99 for both

    quaker cereal edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Life Cereal (18 oz) = $4.79
    Pay: $4.79
    Submit receipt for $1.00 cash back from Checkout51
    (Life Cereal, 13 oz+)
    Final Price: $1.90 each or $3.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kellogg’s Special K Cereal (10.8-13.1 oz) = $4.65
    Use (1) $1/2 Kellogg’s Special K Cereals = -$1.00
    Final Price: $1.83 each or $3.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ken’s Steak House Dressing (24 oz) = $4.79
    Use (2) $1/1 Ken’s Dressing (16 oz+) (SS 1/10, x2/29) = -$2.00
    (or use $0.75/1 Ken’s Caesar/Balsamic Dressing (SS 1/10, x2/29))
    (or use $0.50/1 Ken’s Ranch Dressing (SS 1/10, x2/29))
    Pay: $2.79
    Submit receipt for $0.75 cash back from MobiSave
    (Ken’s Dressing, 16 oz+)
    Final Price: $1.02 each or $2.04 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Peter Pan Simply Ground Peanut Butter = $3.39
    (13-16.3 oz)
    Use (2) $0.50/1 Peter Pan Simply Ground Peanut Butter = -$2.00*
    (or use $0.50/1 Peter Pan Simply Ground Peanut Butter (SS 1/10, x3/5))
    Final Price: $0.70 each or $1.39 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kellogg’s Eggo Pancakes (8.5-16.4 oz) = $2.99
    (or French Toaster Cinnamon Sticks, 12.7 oz)
    Use (2) $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product = -$2.00
    (must redeem 1700 points to receive coupons)
    Final Price: $0.50 each or $0.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) SeaPak Shrimp & Seafood Co. Shrimp = $7.99
    (or Clam Strips or Maryland Style Crab Cakes, 8-25 oz)
    Use (2) $1/1 SeaPak Product (8 oz+) (SS 2/7, x4/30) = -$2.00
    (or use $0.75/1 SeaPak Product (8 oz+))
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    mcafe k-cups      orville redenbacher popping corn

    ► Buy (1) McCafe Coffee K-Cups Packs (12 ct) = $5.99
    (or 12 oz bag)
    Use (1) $1/1 McCafe Coffee Product (SS 1/10, x2/21) = -$1.00
    Final Price: $4.99 ($0.42 per K-Cup)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Orville Redenbacher’s Popping Corn = $5.15
    (6 ct, Minis (10 or 12 ct), or 30 oz jar)
    Use (1) $1/2 Orville Redenbacher’s Popping Corn (SS 1/17, x3/20) = -$1.00
    Final Price: $2.08 each or $4.15 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Arnold Country Bread (24 oz) = $4.29
    Use (2) $0.55/1 Arnold Sliced Bread Product (SS 1/3, x3/31) = -$1.10
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Screamin’ Sicilian Pizza Co. Pizza = $8.99
    (20.2-25 oz)
    Use (2) $1/1 Screamin’ Sicilian Pizza = -$2.00
    Final Price: $3.50 each or $6.99 for both

    minute maid orange juice

    ► Buy (1) Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice = $3.00
    (59 oz)
    Use (1) $0.75/1 Minute Maid Juice (59 oz) = -$0.75
    Final Price: $2.25

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Russell Stover Fine Chocolates = $8.49
    (or Whitman’s Sampler Fine Chocolates)
    Final Price: $4.25 each or $8.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Betty Crocker Suddenly Salad Pasta = $2.39
    (or Suddenly Grain Salad, 5.5-8.3 oz)
    Final Price: $1.20 each or $2.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Oscar Mayer Wieners (16 oz) = $3.99
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Simply Potatoes (20 oz) = $2.85
    Final Price: $1.43 each or $2.85 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mentos Chewing Gum (45-50 ct) = $3.49
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Farmhouse Bread = $3.99
    (22 or 24 oz)
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Toasted Chips (4.5 or 8.1 oz) = $3.69
    (or Wheat Thins Popped Chips or Toasted Pita)
    Final Price: $1.85 each or $3.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Cookies (4.75-7.5 oz) = $3.69
    (Milano, Milano Melts, or Distinctive)
    Final Price: $1.85 each or $3.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Cap’N Crunch Cereal (14.5-20 oz) = $4.79
    (or Oatmeal Squares, 14.5 oz)
    Final Price: $2.40 each or $4.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Duncan Hines Cake Mix (9.4-21.41 oz) = $3.19
    (Decadent or Perfect Size)
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    Campbell's Homestyle Soup FSF

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Campbell’s Homestyle Soup (18.6-18.8 oz) = $2.39
    Final Price: $1.20 each or $2.39 for both
    Related coupon:
    $1/3 Campbell’s Chunky or Homestyle Soup (SS 1/3, x2/28)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Macaroni & Cheese Dinner = $1.79
    (5.5-7.3 oz)
    Final Price: $0.90 each or $1.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Duncan Hines Decadent Brownie Mix = $2.89
    (16.7-18 oz)
    Final Price: $1.45 each or $2.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lakewood Organic Pure Fruit Juice Blend = $4.69
    (or Pure Fruit 100% Fruit Juice Nectar, 32 oz)
    Final Price: $2.35 each or $4.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Crystal Light Drink Mix (10 or 12 qt) = $3.49
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Wholesome Organic Blue Agave = $6.99
    (Raw or Regular, 23.5 oz)
    Use (2) $1/1 Wholesome Brand Product = -$2.00
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Bigelow Tea (18 or 20 ct) = $2.99
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Bertolli Olive Oil (17 oz) = $8.99
    Final Price: $4.50 each or $8.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm 3-Layer Cake = $4.79
    (or Turnovers, 12.5-19.6 oz)
    Final Price: $2.40 each or $4.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Haagen-Dazs Ice Cream = $5.29
    (or Frozen Yogurt, Gelato, or Sorbet, 14 oz)
    Final Price: $2.65 each or $5.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Birds Eye Voila! Family Size Meal = $8.99
    (Complete or Skillet, 42 oz)
    Final Price: $4.50 each or $8.99 for both

    ► Buy 2 Get 1 Free Assorted Pepsi Products (2 L)

    ► 2 for $10 Hormel Bacon (12 or 16 oz)

    ► Buy (1) Sandra’s All Natural Stuffed Chicken Breast = $3.50
    (10 oz)
    Use (1) $1/1 Sandra’s All Natural Chicken Entree Products = -$1.00
    Final Price: $2.50

    ► Buy (1) Tyson Chicken Nuggets (20.5-32 oz) = $4.99
    (or Tenders or Patties; or Country Fried Steak or Steak Fingers)
    Use (1) $1/1 Tyson Nuggets Product = -$1.00
    Final Price: $3.99

    ► $2 for $11 Oscar Mayer Deli Fresh Cold Cuts (15 or 16 oz)

    snack factory pretzel chips

    ► Buy (1) Snack Factory Pretzel Crisps (5 or 7.2 oz) = $2.50
    Use (1) $1/1 Snack Factory Pretzel Crisps (SS 1/17, x3/3) = -$1.50
    Final Price: $1.00

    ► Buy 2 Get 1 Free Assorted Coca-Cola Products (12 pk)

    ► 2 for $5.00 Arizona Tea (1 gal)

    ► 2 for $5 Assorted Publix Soft Drinks (12 pk)

    ► Buy (2) Nabisco Oreo Cookies (8.5-15.35) @ 2 for $5.00
    Use (1) $1/2 Nabisco Oreo Cookies = -$1.00
    (zip code 02134)
    (or use $0.75/2 Oreo Cookies (SS 2/7, x3/26))
    Final Price: $2.00 each or $4.00 for both

    ► Buy (2) Keebler Cookies (6-16 oz)  @ 2 for $5.00
    Use (2) $1/1 Keebler Cookies = -$2.00
    (must redeem 1700 points to receive coupons)
    Final Price: $1.50 each or $3.00 for both

    ► 3 for $6 Mott’s 100% Apple Juice ot Mott’s for Tots or Plus Juice or Juice Beverage (64 oz or 6 pack

    ►3 for $6 Mott’s Applesauce (6 pk) or Mott’s Snack & Go Portable Applesauce (4 pk)

    ► 2 for $5 Smucker’s Preserves or Marmalade or Jam, Jelly, or Spread (12.75-18 oz)

    ► 2 for $5 Assorted Cheetos or Fritos Snacks
    (or Lay’s Kettle Cooked Potato Chips, 6.5-9.25 oz, or Fritos or Tostitos Dip (8.5-15.75 oz))

    ► 2 for $7 Land O Lakes Sweet Cream Butter
    (Salted, Unsalted, or Light Salted (4 sticks) or Salted (8 half sticks)

    capri sun 3 for 7.00 edited

    ► 3 for $7 CapriSun Juice Drink Blend

    Personal Care

    herbal essences 3 for 8.00 edited

    ► Buy (2) Herbal Essences Shampoo @3 for $8.00 = $5.33
    (or Conditioner, 4.9-10.17 oz)
    Use (1) $3/2 Herbal Essences Hair Care (RP 1/31, x2/13) = -$3.00
    Final Price: $1.17 each or $2.33 for both

    ► Buy (1) Clairol Nice’n Easy Hair Color = $6.99
    (or Natural Instincts)
    Use (1) $2/1 Clairol Hair (P&G 1/24, x2/20) = -$2.00
    Final Price: $4.99

    ► Buy (2) Dove Body Wash (22 oz) @$5.49/ea = $10.98
    Use (2) $1/1 Dove Body Wash (RP 1/31, x2/27) = -$2.00
    And use (1) $2/2 Dove Beauty Bar, Body Wash Publix coupon = -$2.00
    (Publix Health & Beauty Flyer, x2/12)
    Final Price: $4.49 each or $8.98 for both
    *Plus, you can earn $1.00 cash back from SavingStar when you buy one Dove Body Wash. (x2/27)

    ► $1.00 off CoverGirl Mascara, Foundation, or Lip Items
    Related coupon:
    $2/2 CoverGirl Lip or Eye Products (P&G 1/24, x2/20)

    (Regular Price)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) K-Y Jelly Personal Lubricant (4 oz) = $4.29
    Use (1) $2/1 K-Y Product = -$2.00
    Final Price: $2.29

    Household

    glade plugins scented oil refill

    ► Buy (3) Glade PlugIns Scented Oil Refills @$5.49/ea = $16.47
    Buy 2 Get 1 Free Sale = -$5.49
    Use (3) $1/1 Glade PlugIns Refills (SS 2/7, x3/20) = -$3.00
    And use (1) $2/2 Glade Products Publix coupon = -$2.00
    (Stop Shop & Save Big Flyer, x3/1)
    Final Price: $1.99 each or $5.98 for all 3
    *Plus, you can earn $5.00 cash back from SavingStar when you buy $20 in Glade Products. (x3/13)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) All Laundry Detergent (46.5 oz) = $5.99
    (or Mighty Pacs (24 ct) or Laundry Booster (3.25 lb)
    Use (2) $0.50/1 All Product = -$2.00*
    (or use $1/1 All Product (RP 2/7, x3/20))
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Playtex HandSaver Gloves = $2.49
    (Regular or Heavy Duty)
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hefty EZ Foil Pans with Covers (1-4 ct) = $3.59
    (Roaster, Baking, Cake, Pie, Casserole/Lasagna, or All Purpose)
    Final Price: $1.80 each or $3.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Palmolive Dish Liquid (25 oz) = $3.55
    Final Price: $1.78 each or $3.55 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Vanity Fair Impressions Plates = $2.99
    (Strong, Soakproof (12 or 20 ct) or Bowls (18 ct))
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    ► Buy (1) Cottonelle Toilet Paper = $5.99
    (CleanCare, Ultra Comfort Care, or GentleCare with Aloe & E Double Rolls (12 rolls) or Ultra ComfortCare Mega Rolls (6 rolls)
    Use (1) $0.50/1 Cottonelle Toilet Paper (SS 1/3, x2/14) = -$1.00*
    (or use $0.55/1 Cottonelle Toilet Paper (9 pk+))
    Final Price: $4.99 (Reg. $8.29)
    (as low as $0.41 per roll)

    *after coupon(s) double

    ► Buy (1) Kleenex Viva Paper Towels = $5.99
    (Prints, Strong & Soft Like Cloth: Regular or Choose-A-Sheet, or Vantage V-Flex Weave Choose-A-Sheet, Big Rolls (6 rolls)
    Use (1) $1/1 Viva Paper Towels (6 ct+) = -$1.00
    (or use $1/1 Viva Regular/Vantage Paper Towels (SS 1/13, x2/14))
    And use (1) $0.75/1 Viva Paper Towels (6 pk+) Publix coupon = -$0.75
    (Stop Shop & Save Big Flyer, x3/1)
    Final Price: $4.24 ($0.71 per roll)

    Baby

    huggies diapers 3.00 off edited

    ► Buy (1) Huggies Boxed Diapers (40-180 ct) = $19.99
    $3.00 Off Sale = -$3.00
    Use (1) $2/1 Huggies Diapers = -$2.00
    And use $2/1 Huggies Diapers (18-180 ct) Publix coupon = -$2.00
    (So Much to Love So Little Time Flyer Booklet, x2/24)
    Final Price: $12.99 (as low as $0.07 per diaper)

    Pets

    purina ONE smartblend

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina ONE Smartblend Dog Food = $8.49
    (Adult Premium)
    Use (2) $3/1 Purina ONE Smartblend Dog Food (RP 1/31, x4/30) = -$6.00
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina Friskies Dry Cat Food (3.15 lb) = $4.31
    Use (2) $1/1 Purina Friskies Dry Cat Food (SS 1/3, x3/31) = -$2.00
    Final Price: $1.16 each or $2.31 for both

    Health & Medicine

    larabar bar

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Allergy Tablets (100 ct) = $9.99
    Final Price: $5.00 each or $9.99 for both

    ► 10 for $10 Larabar The Original Fruit & Nut Food Bar (1.6 or 1.7 oz)
    Related coupons:
    $0.75/3 Larabar, Uber, or Alt Bars or Renola Pouches

    Join 4 Comments Here More Publix Deals
    4 good-looking people commentedLeave a comment
    1. 1

      Hi Tina . I am kinda new at this. What do you mean by “after coupon(s) double.
      The example below. I have to use 2 coupons $0.50 = -$1.00*
      or -$2.00 what a type -O. What are those letter and number on parentheses
      (RP 2/7 x 3/20))

      If the -$2.00 was a type-o. I am so sorry.

      Buy (2) All Laundry Detergent (46.5 oz) = $5.99
      (or Mighty Pacs (24 ct) or Laundry Booster (3.25 lb)
      Use (2) $0.50/1 All Product = -$2.00*
      (or use $1/1 All Product (RP 2/7, x3/20))
      Final Price: $2.00 each or $3.99 for both
      *after coupon(s) double

      • 1.1

        Hey Sam. Some stores will double coupons. So if you have a coupon that is worth $0.50, the store will double the value of it and you’ll get $1 taken off. The stuff in parentheses tells you where the coupon came from. RP stands for Red Plum and the numbers are the dates. So that coupon can be found int the Red Plum coupon insert that came with the 2/7 Sunday paper and it expires on 3/20. Hope that helps. 🙂

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Instagram Facebook YouTube Pinterest Pinterest Snapchat Twitter Pinterest Pinterest
    Back to top