• Publix Weekly Freebies & Deals (6/8-6/14 or 6/9-6/15)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals started 6/8. Listed below are the best deals for the week of 6/8-6/14 (or 6/9-6/15 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    farmer's garden edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Farmer’s Garden by Vlasic Pickles = $3.49
    (Bread & Butter or Zesty Garlic Chips, or Kosher Dill Halves, 26 oz)
    Use (2) $1/1 Farmer’s Garden by Vlasic Pickles = -$2.00
    And use (1) $2/2 Vlasic Pickles or Relish Publix coupon = -$2.00
    (Publix Green Grocery Flyer, x6/17)
    Final Price: Free

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Welch’s Fruit ‘n Yogurt Snacks (6.4 or 9 oz) = $2.79
    Use (2) $0.50/1 Welch’s Fruit ‘n Yogurt Snacks (SS 5/1, x6/11) = -$2.00*
    (8 count)
    Final Price: $0.40 each or $0.79 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lea & Perrins Worcestershire Sauce (10 oz) = $3.79
    Use (2) $1/1 Lea & Perrins Worcestershire Sauce = -$2.00
    Final Price: $0.90 each or $1.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sargento Shredded Cheese (5-8 oz) = $3.99
    Pay: $3.99
    Submit receipt for $0.50 cash back from Checkout51
    (Sargento Shredded Cheese Product (7 oz+))
    Final Price: $1.74 each or $3.49 for both
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy one Sargento Shredded Cheese (x7/27) or $3.00 cash back from SavingStar when you buy $12 worth of Sargento Shredded Cheese Products (x8/10)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smithfield Boneless Ham Steak (8 oz) = $3.59
    (Maple Flavored, Honey Cured, or Hickory, Smoked, Fully Cooked)
    Use (2) $0.55/1 Smithfield Anytime Favorites = -$1.10
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Fiber One Bars or Brownies = $3.95
    (4.1-7.1 oz)
    Use (1) $0.50/2 Fiber One Chewy Bars = -$1.00*
    (or Fiber One 90 Calorie Products)
    (or use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars, Cheesecake Bars, or Cookies (SS 5/15, x7/9)
    Final Price: $1.48 each or $2.95 for both
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy two boxes of Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars, or Fiber One Cookies (x6/30).

    Lipton Tea Bags (100 ct)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lipton Tea Bags (100 ct) = $4.89
    Use (2) $0.40/1 Lipton Tea Bags (RP 5/15, x6/11) = –$1.60*
    (or K-Cup, Liquid, or Powdered Iced Tea Product)
    Final Price: $1.65 each or $3.29 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Chips Ahoy! Cookies = $3.69
    (9.5-15.25 oz)
    Use (1) $0.75/2 Nabisco Cookie/Cracker (SS 5/22, x7/2) = -$0.75
    Final Price: $1.47 each or $2.94 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) M&M’s Chocolate Candies (9.9-12.7 oz) = $3.79
    Use (1) $1/2 M&M’s Chocolate Candies (RP 5/8, x6/19) = -$1.00
    Final Price: $1.40 each or $2.79 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Arnold Dutch Country Bread (22 or 24 oz) = $3.49
    Use (2) $0.55/1 Arnold Bread Product (SS 3/6, x6/30) = -$1.10
    (or use $0.55/1 Arnold Bread Product (SS 5/1, x8/31))
    Final Price: $1.20 each or $2.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nonni’s THINaddictives Almond Thins Cookies = $3.19
    (4.04-4.44 oz)
    Use (1) $1/2 Nonni’s THINaddictives (SS 5/22, x7/22) = -$1.00
    Final Price: $1.10 each or $2.19 for both

    Frosted Flakes

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kellogg’s Frosted Flakes Cereal = $3.83
    (10.5 or 14.7 oz, or Froot Loops (9.3-12.6 oz), or Apple Jacks (12.2 oz), or Corn Pops (12.5 oz))
    Use (1) $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereals = -$1.00
    (or use $1/2 Kellogg’s Froot Loops Cereals)
    (or use $1/2 Kellogg’s Apple Jacks Cereals)
    Final Price: $1.42 each or $2.83 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Post Fruity Pebbles Cereal (11 oz) = $3.59
    (or Marshmallow Pebbles, or Golden Crisp, Honeycomb, or Alpha-Bits (12-14.75 oz))
    Use (1) $1/2 Post Pebbles Cereals (11 oz+) = -$1.00
    Final Price: $1.30 each or $2.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) A.1. Sauce (10 oz) = $4.07
    Use (2) $0.75/1 A.1.Sauce (SS 5/15, x6/26) = -$1.50
    Final Price: $2.04 each or $4.07 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Gorton’s Fish Sticks or Fillets = $6.49
    (or Portions (18.2-24.5 oz) or Smart & Crunchy (15.2 oz), Extra Large Fillets (10 oz), or Popcorn Shrimp (14 oz))
    Use (2) $1/1 Gorton’s Seafood Item (SS 4/24, x7/29) = -$2.00
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    watermelon, cantaloupe, and honeydew edited

    (Buy One Get One Free)
    ► $3.49/lb Watermelon, Cantaloupe, and Honeydew Chunks
    (of Equal or Lesser Price)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Thomas’ English Muffins (12 or 13 oz) = $4.29
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Entenmann’s Donuts (8 ct) = $5.49
    Final Price: $2.75 each or $5.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Post Great Grains Cereal (13.5-16 oz) = $3.95
    (or Selects)
    Final Price: $1.98 each or $3.95 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mrs. Butterworth’s Syrup (24 oz) = $3.45
    (Thick-n-Rich: Original, Sugar Free, or Lite)
    Final Price: $1.73 each or $3.45 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Trans Ocean Surimi (8 oz) = $2.99
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Raspberry Bliss Bar Cake = $6.39
    (or Assorted Varieties, 15-19 oz) (of Equal or Lesser Price)
    Final Price: $3.20 each or $6.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Gia Russa Select Pasta Sauce = $5.99
    (or Pesto, 6.3, 15, or 24 oz jar)
    Final Price: $3 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Macaroni & Cheese Dinner = $1.75
    (5.5-7.3 oz)
    Final Price: $0.88 each or $1.75 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Mayonnaise (30 oz jar) = $5.49
    (or Miracle Whip Dressing)
    Final Price: $2.75 each or $5.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ocean Spray 100% Juice Blend = $3.99
    (or 100% Grapefruit Juice (60 oz))
    Final Price: $2 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) White House 100% Apple Juice (64 oz) = $3.99
    Final Price: $2 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mt. Olive Pickles (16 oz) = $2.99
    (or Relish, or Sweet Salad Cubes, or Pickle or Jalapeno Pepper Pak (4 pk))
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Assorted Pepsi Products (8 pk) = $4.99
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    orville redenbacher popping corn

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn = $5.25
    (6 ct or Minis or Single Serve, 10 or 12 ct, or 30 oz jar)
    Final Price: $2.63 each or $5.25 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Canada Dry, 7UP, or A&W or Diet Rite (2 L) = $1.99
    Final Price: $1 each or $1.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Goldfish Snack Crackers = $2.39
    (or Graham Snacks or Puffs, Baked (6-8 oz)
    Final Price: $1.20 each or $2.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lay’s Family Size Potato Chips = $4.29
    (9.75-10.25 oz)
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Contessa Meals (21 or 22 oz) = $7.99
    Final Price: $4 each or $7.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Chung’s Gourmet Quality Egg Rolls = $3.15
    (or Spring Rolls (10-12 oz))
    Final Price: $1.58 each or $3.15 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Green Giant Frozen Vegetables (7-10 oz) = $2.03
    Final Price: $1.02 each or $2.03 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Delimex Taquitos (21.6 or 23 oz) = $5.99
    (or Rolled Tacos)
    Final Price: $3 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) FatBoy Ice Cream Sandwich = $4.89
    (or FatBoy Jr. Mini Ice Cream Sandwich; or FatBoy Sundae on a Stick Ice Cream Sundae Bars, 4-9 ct, 20-30 oz)
    Final Price: $2.45 each or $4.89 for both

    Toaster Strudel at Publix

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pillsbury Toaster Strudel Pastries = $2.48
    (6 count, or Scrambles, 4 count)
    Final Price: $1.24 each or $2.48 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Red Baron Pizza (14.76-23.45 oz) = $5.09
    Final Price: $2.55 each or $5.09 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Fruttare Frozen Fruit & Milk Dessert Bags = $2.25
    (or Ice Bars, 10.8 or 12 oz)
    Final Price: $1.13 each or $2.25 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Yoplait Go-Gurt Portable Yogurt (8 pk) = $2.35
    Final Price: $1.18 each or $2.35 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smart Balance Buttery Spread = $3.35
    (2 pk, 7.5 oz or 13 or 15 oz tub or Spray (8 oz))
    Final Price: $1.68 each or $3.35 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Breakstone’s Sour Cream (16 oz) = $2.45
    Final Price: $1.23 each or $2.45 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hostess Twinkies Sponge Cake = $3.99
    (or Mini Muffins, Ding Dings, Coffee Cakes, Cupcakes, Zingers, Sno Balls, or Ho Hos, 8-13.58 oz))
    Final Price: $2 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mueller’s Pasta (32 oz) = $3.49
    Final Price: $1.75 each or  $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Oats Oatmeal (18 oz) = $2.95
    (Old Fashioned or Quick 1-Minute)
    Final Price: $1.48 each or $2.95 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Wise Potato Chips (6.25-7 oz) = $2.99
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Bailey’s Coffee Creamer (32 oz) = $3.99
    Final Price: $2 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Duncan Hines Simple Mornings Muffin Mix = $2.99
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Assorted 7UP, A&W, or Diet Rite = $4.69
    (or RC, 6 pk, 16.9 oz bottle)
    Final Price: $2.35 each or $4.69 for both

    ► Buy (1) Kellogg’s Eggo Waffles (10.7-12.3 oz) = $2.50
    Use (1) $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product = -$1.00
    Final Price: $1.50 (Reg. $3.15)

    Nutella Hazelnut Spread (13 oz)

    ► 2 for $6 Nutella Hazelnut Spread (13 oz)
    (with Skim Milk & Cocoa)

    ► $2.99 Fairlife Ultra-Filtered Milk (Fat Free, 2% Reduced Fat, 2% Chocolate Reduced Fat, or Whole, 52 oz bottle)

    ► 2 for $5 Nabisco belVita Breakfast Biscuits (5 ct) or Bites (8.8 oz)

    ► 3 for $5 Nestle Coffee-mate Coffee Creamer (16 oz)

    ► $5.49 Simply Orange 100% Orange Juice (89 oz)

    ► 2 for $5 Smucker’s Preserves or Marmalade or Jam, Jelly, or Spread (12.75-18 oz)

    ► 2 for $5 Oscar Mayer Lunchables (8-10.7 oz)

    ► Buy (2) Oscar Mayer Deli Fresh Lunch Meats @2 for $11.00
    (15 or 16 oz)
    Use (1) $0.75/2 Oscar Mayer Deli Fresh Lunch Meats = -$0.75
    Final Price: $5.13 each or $10.25 for both

    ► Buy (1) Bob Evans Side Dishes (12-24 oz) = $3.00
    Use (1) $0.55/1 Bob Evans Side Dish (SS 5/15, x6/30) = -$0.55
    Final Price: $2.45

    ► 3 for $5 Jones Dairy Farm Golden Brown Sausage, Patties, or Links)

    ► Buy (2) Perdue Chicken Breast Chunks @$6.99/ea = $13.98
    (18-26 oz)
    Use (1) $1.50/2 Perdue Frozen Fully Cooked Products = -$1.50
    Final Price: $6.24 each or $12.48 for both

    ► $4.99 Publix Boneless Skinless Chicken Breasts (32 oz)

    ► 2 for $5 Fresh Attitude Salads

    ► 5 for $2 Sweet Corn

    ► 10 for $10 Del Monte Fruit Naturals (6-7 oz)

    ► 3 for $10 Tropicana Pure Premium Orange Juice
    (or Ruby Red Grapefruit, or Trop50 Juice Beverage (59 oz))

    ► $0.88 Gatorade Thirst Quencher (32 oz)
    (or G2 Low Calorie Electrolyte Beverage)

    maxwell house coffee edited

    ► 2 for $6 Maxwell House Coffee (10.5-11.5 oz)

    ► Buy (2) Nabisco Oreo or Newtons Cookies @2 for $6.00
    (or Fudge Cremes, 8.5-15.35 oz)
    Use (1) $0.75/2 Nabisco Cookies/Crackers (SS 5/22, x7/2) = -$0.75
    Final Price: $2.63 each or $5.25 for both

    ► Buy (2) Lance Crackers or Cookies @3 for $7.00 = $4.67
    (8.25-14 oz)
    Use (1) $1/2 Lance Crackers Sandwiches = -$1.00
    Final Price: $1.84 each or $3.67 for both

    ► $4.99 Blue Bell Ice Cream
    (Half-gal ctn or Homemade Ice Cream Cups (12 ct)

    ► Buy (1) Eggland’s Best Organic Brown Eggs (12 ct) = $3.50
    Use (1) $0.50/1 Eggland’s Best Eggs (RP 5/1, x8/1) = -$1.00*
    (or use $0.75/1 Eggland’s Best Cage Free Eggs (RP 5/1, x8/1))
    Final Price: $2.50
    *after coupon(s) double

    Personal Care

    Colgate Toothpaste (6 oz)

    (Buy One Get One Free)
    (Coupon available Sunday, 6/12)

    ► Buy (2) Colgate Toothpaste (6 oz) = $2.87
    Use (2) $0.50/1 Colgate Toothpaste (3 oz+) (SS 6/12, x6/25) = -$2.00*
    Final Price: $0.44 each or $0.87 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (2) Herbal Essences Hair Care Products @$3.19/ea = $6.38
    Buy Two Get $2.00 Off Sale = -$2.00
    Use (1) $3/2 Herbal Essences Hair Care (RP 6/5, x6/18) = -$3.00
    Final Price: $0.69 each or $1.38 for both

    ► 25% off Garnier Facial Products (0.5-6.8 ct, or 25 ct, or each Kit)
    Related coupon:
    $2/1 Garnier Skincare Product (RP 6/5, x7/2)

    ► 2 for $6 Dial Body Wash or Right Guard Body Wash (16 oz) or Tone Body Wash (18 oz)

    ► Buy (2) Playtex Tampons (32-48 ct) @$5.99/ea = $11.98
    Use (1) $4/2 Playtex Sport Pads, Liners, or Combo Pks = -$4.00
    (SS 5/8, x6/12)
    Final Price: $3.99 each or $7.98 for both

    ► $2 off Neutrogena Products (.47-12 oz, or 24-60 ct, 2 pk (25 ct), or Kit
    Related coupon:
    $2/2 Neutrogena Products (SS 5/1, x6/26)

    Household

    cottonelle edited

    ► Buy (1) Cottonelle Toilet Paper = $5.99
    (CleanCare, Ultra ComfortCare, or GentleCare with Aloe & E, Double Rolls, 12 rolls or Ultra ComfortCare Mega Rolls, 6 rolls)
    Use (1) $0.50/1 Cottonelle Toilet Paper (6 pk+) = -$1.00*
    And use (1) $1.50/1 Cottonelle Toilet Paper Publix coupon = -$1.50
    (Summer Coupon Booklet, x6/26)
    Final Price: $3.49

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Air Wick Scented Oil Refills (2 ct) = $5.49
    Use (1) $1/1 Air Wick Scented Oil Refills = -$2.00
    (One Twin or Two Single Refills)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    Finish Detergent

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Finish Automatic Dishwasher Detergent = $7.09
    (GelPacs, Powerball, or Quantum, 25-32 ct, or Jet Dry Rinse Aid (16 oz))
    Use (2) $0.50/1 Finish Quantum Max (SS 5/22, x6/18) = -$2.00*
    (or Max in 1 or Powerball Product)
    Final Price: $2.55 each or $5.09 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Scotties Facial Tissues (60-120 ct) = $1.25
    (3 Ply Aloe; or 2 Ply: Regular or White Unscented)
    Final Price: $0.63 each or $1.25 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Essential Elements Candle (9 oz jar) = $9.29
    Final Price: $4.65 each or $9.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Rubbermaid TakeAlongs Containers = 3.59
    (2-6 count)
    Final Price: $1.80 each or $3.59 for both

    ► Buy (2) Purex Laundry Detergent @2 for $10.99
    (128 or 150 oz)
    Use (1) $3/2 Purex Liquid Detergent = -$3.00
    Final Price: $4 each or $7.99 for both

    ► 2 for $5 Fantastik Cleaner (32 oz)

    ► Buy 2 Get 1 Free @$4.09 Windex Cleaner (26 oz)
    (or Glass & Surface Original Wipes (28 ct))

    Baby

    Huggies Diapers (18-38 ct)

    ► Buy (1) Huggies Diapers (18-38 ct) = $8.99
    Use (1) $2.50/1 Huggies Diapers (SS 6/5, x6/25) = -$2.50
    And use (1) $2/1 Huggies Diapers Publix coupons = -$2.00
    (Summer Coupon Booklet, x6/26)
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both
    (as low as $0.06 per diaper)

    ► Buy (10) Sprout Organic Baby Food @10 for $10.00
    Use (1) $3/10 Sprout Organic Food Pouches Publix coupon = -$3.00
    (Publix Green Grocery Flyer, x6/17)
    Final Price: $0.70 each or $7 for all 10

    Pets

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pedigree Food for Dogs (3.5 lb) = $4.49
    Use (2) $1/1 Pedigree Dry Dog Food = -$2.00
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    whiskas temptations custom photo

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Whiskas Temptations Treats for Cats = $1.79
    (or Temptations Tumblers, 2.1-3 oz)
    Final Price: $0.90 each or $1.79 for both

    Health & Medicine

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Omeprazole Acid Reducer = $8.79
    (20 mg, 14 ct)
    Final Price: $4.40 each or $8.79 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Instagram Facebook YouTube Pinterest Pinterest Snapchat Twitter Pinterest Pinterest
    Back to top